Trwałość pieczywa a opakowanie

Świeżość wypieków możemy przedłużyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy zadbać o proces produkcyjny i odpowiednie opakowanie. Które z jest najbardziej uniwersalne? O czym jeszcze trzeba wiedzieć? Przekonajmy się!

Czynniki zewnętrzne

Zabezpieczając pieczywo, zadbajmy o to, by zachować jego właściwości oraz smak. Niemniej ważną kwestią jest ochrona bochenka przed wysuszeniem oraz działaniem mikroorganizmów, które w efekcie doprowadzają do rozwijania się pleśni. W związku z tym opakowania, a konkretnie ich właściwości, powinniśmy dopasować do rodzaju naszego pieczywa, mając przy tym na uwadze czynniki takie jak:

  • odporność na warunki zewnętrzne, czyli m.in. tłuszcz, temperaturę czy wodę,
  • poziom przepuszczalności pary wodnej oraz tlenu,
  • czas składowania pieczywa.

Wybór opakowania

Materiał materiałowi nierówny, dlatego zwróćmy uwagę na te najpopularniejsze. Do jednych z nich należą opakowania z folii, które dobrze chronią pieczywo przed wysychaniem, a przy tym zachowują jego naturalny aromat. Ponadto folia chroni również przed tłuszczem, więc chleb i inne wyroby piekarnicze zapakowane w nią mogą bez obaw przebywać obok innych produktów spożywczych. Na dodatek właściwości folii powodują, że pieczywo wysycha o wiele wolniej, z kolei sam miękisz jest elastyczny i nie czerstwieje. Dla wielu osób ważna jest też ekspozycja własnych wypieków, dlatego warto wspomnieć, że w odróżnieniu od np. papieru, przezroczysta folia zadba również o ich odpowiednią ekspozycję.

Ważne jest to, gdzie pakujemy

Nie wystarczy jedynie umieszczenie pieczywa w opakowaniu, a następnie wystawienie go na półce. Istotne jest też to, w jakich warunkach pakujemy wypieki, ponieważ w dużej mierze to właśnie one najbardziej wpływają na ich trwałość. Rozwiązaniem przedłużającym okres przydatności jest usunięcie powietrza z wnętrza opakowania, a następnie wprowadzenie dwutlenku węgla i azotu w różnych proporcjach. Na dodatek powinniśmy też zadbać, by zarówno proces pakowania, jak i produkcji samego wypieku spełniał niezbędne wymagania sanitarne.