Transport pieczywa - jak powinien wyglądać?

Dystrybucja żywności stanowi dość duże wyzwania — zarówno w kwestii logistyki, jak i przestrzegania konkretnych regulacji prawnych. Transport pieczywa nie jest tutaj wyjątkiem. Samo przewożenie chleba, bułek oraz wyrobów cukierniczych obarczone jest określonymi przepisami, do których właściciele firm z branży piekarniczej po prostu muszą się stosować. Poniżej podpowiadamy, co warto wiedzieć na temat przewozu tego typu produktów.

 

Transport pieczywa — wszystko, co musisz wiedzieć

Zacznijmy od początku, czyli od charakterystyki samego transportu pieczywa. Wedle prawa chleb oraz wyroby pokrewne powinny być przewożone w dedykowanych do tego pojemnikach, a także w pojazdach o zamkniętej konstrukcji. Wykluczone jest zatem umieszczanie ich w otwartych bagażnikach, przyczepach czy wywrotkach. Dodatkowo pojazdy te nie powinny być wykorzystywane do przewozu innych artykułów.

 

Jeśli chodzi o kwestię wspomnianych pojemników, tutaj przepisy dopuszczają kilka różnych opcji. Chleb i inne wyroby piekarnicze mogą być przewożone w plastikowych pojemnikach lub pudłach, w papierowych torbach, a także w specjalnych skrzyniach drucianych lub plastikowych. Te ostatnie stanowią zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie — nadal muszą one jednak spełniać określone normy, jak choćby otwory w ściankach, płaskie dno oraz solidna konstrukcja.

 

To jednak nie koniec norm i standardów. Przepisy w zakresie transportu pieczywa wymagają również, aby pojemniki i skrzynie posiadały stosowny atest dopuszczający kontakt z żywnością. Istotny jest również nienaganny stan techniczny skrzynek i opakowań, a także utrzymanie ich w czystości (np. poprzez dezynfekcję). Poszczególne produkty powinny być też pakowane w taki sposób, aby nie ulegać zanieczyszczeniu (także względem siebie).

 

Jak przewozić pieczywo?

Wiesz już, na co należy zwrócić uwagę w kontekście transportu pieczywa. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą opakowań foliowych, które pozwolą Ci skutecznie zabezpieczyć chleb na czas przewozu i sprzedaży. Po więcej cennych porad i wskazówek sprawdź natomiast pozostałe wpisy dostępne w naszym serwisie.