24/08/2022
Jakie są najczęstsze wady pieczywa
Klienci kupują oczami — co to tego nie ma żadnych wątpliwości. Wybierając chleb lub bułki zazwyczaj skupiamy się ich wyglądzie, co nie jest wcale niczym złym. Chrupiąca skórka, miękki środek, wygodny kształt oraz dodatki zapewniające interesujące doznania smakowe — branża piekarnicza bez wątpienia dostarcza nam wielu powodów do radości. Odwróćmy jednak sytuację i zastanówmy się nad największymi grzechami producentów. Przekonajmy się jakie są najczęstsze wady pieczywa i z czego one wynikają.
Wady pieczywa — co jest przyczyną?
Choć proces produkcji chleba nie jest aż tak skomplikowany, istnieje przynajmniej kilka czynników mających wpływ na finalny efekt. Główną rolę odgrywa tutaj jakość mąki — większość problemów ze smakiem i wyglądem produktów pojawia się w momencie jej zmiany lub dostawy nowej partii. Nie bez znaczenia są także inne surowce, jak choćby drożdże czy tłuszcz. W końcu, mamy także proces technologiczny oraz opakowanie — wszelkie niedociągnięcia w tym zakresie na pewno odbiją się na jakości żywności.
Na jakie wady pieczywa możemy natrafić?
Pierwszymi (i najważniejszymi) ofiarami niedociągnięć podczas produkcji są oczywiście smak oraz zapach. Słabej jakości półprodukty lub nieprawidłowe zabezpieczenie chleba na czas dystrybucji mogą znacząco obniżyć jego walory smakowe.
W kwestii kształtu oraz konsystencji pieczywa także możemy natknąć się na poważne wady. Począwszy od spłaszczenia w przypadku zbyt małej — lub nadmiernego zaokrąglenia w przypadku zbyt dużej — zawartości glutenu w mące, aż po zbity i lepki miękisz wynikający ze słabej kondycji ziaren. Karygodnym błędem jest również obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak choćby piasku.
Jeśli chodzi natomiast o dystrybucję pieczywa, ewentualne wady zazwyczaj są wynikiem nieprawidłowego opakowania. Woreczek foliowy powinien zapewnić odpowiednią ochronę przed wilgocią (a w konsekwencji nawet i pleśnią) oraz nadmiernym wysuszeniem.
Masz pytania? Koniecznie sprawdź pozostałe wpisy dostępne w naszym serwisie, a w przypadku dalszych wątpliwości — skontaktuj się z nami! Nasi doradcy z chęcią udzielą Ci dodatkowych informacji.