Jakie informacje powinny zawierać woreczki foliowe na chleb?

Odpowiednie oznakowanie towaru nie jest wyłącznie ukłonem w stronę konsumenta — jest to w zasadzie wymóg prawny, który zobowiązuje producenta artykułów spożywczych do umieszczenia szeregu informacji na opakowaniu. Branża piekarnicza i cukiernicza nie są tutaj wyjątkiem. Co właściwie powinno znaleźć się na woreczkach na chleb? Przekonajmy się!

 

Woreczki na chleb — jakie informacje powinny zawierać?

Pozostańmy na chwilę przy kwestii prawnej. Za przepisy odnośnie do informacji zamieszczanych na produktach spożywczych (w tym na chlebie w woreczkach foliowych) odpowiada Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności — wszelkie odstępstwa od ustalonych norm i wymogów objęte są poważnymi sankcjami. Regulacje te mają na celu zapewnienie klientom bezpieczeństwa poprzez wymóg zamieszczenia jasnej i czytelnej wiadomości na temat specyfiki produktu.

 

Co konkretnie powinno się znaleźć na opakowaniu wyrobów piekarniczych? Podstawowym elementem jest oczywiście skład. Poza podstawowymi składnikami pieczywa (jak choćby mąka, woda, sól, a także drożdże lub zakwas) należy wymienić wszelkie dodatki mające na celu poprawę wyglądu, smaku i przydatności do spożycia produktu. Mowa tutaj o spulchniaczach, polepszaczach, aromatach i konserwantach.

 

Wiedza na temat zawartości tego typu składników jest kluczowa dla konsumenta. Warto jednak pamiętać, że żadna z substancji wymienionych na opakowaniu nie jest w żaden sposób szkodliwa dla klientów — ich rodzaj oraz ilość musi spełniać ściśle określone normy, by produkt został wprowadzony do sprzedaży. Do pewnego stopnia mylące może być także nazewnictwo poszczególnych składników, jak choćby kwas askorbinowy (czyli zwykła witamina C) czy też syrop glukozowy (mieszanka cukrów prostych).

 

Chleb w woreczkach foliowych — podstawowe informacje na opakowaniu

Projektując nadruk na woreczki do sprzedaży chleba należy zatem uwzględnić odpowiednią ilość miejsca na podstawowe informacje o składnikach produktu — powinny one być przedstawione w widocznej i czytelnej formie.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej! Zapraszamy także do sprawdzenia pozostałych artykułów dostępnych na naszej stronie internetowej.