Jak długo można przechowywać pieczywo?

Spożywamy go ponad 30 kilogramów rocznie — w wielu domach stanowi on podstawę jadłospisu, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne menu. Mowa oczywiście o chlebie. Choć z reguły kupujemy go na bieżąco, chcąc zawsze cieszyć się maksymalnie świeżym bochenkiem, warto wiedzieć, jak długo oraz w jaki sposób można przechowywać pieczywo. Dzięki temu unikniesz przykrej niespodzianki w postaci pleśni lub innych oznak zepsucia.

 

Przydatność chleba — jak długo przechowywać pieczywo?

Najczęściej okres przydatności pieczywa do spożycia plasuje się w przedziale od 2 do 7 dni. Dokładna data zależy od kilku czynników, jak choćby rodzaj chleba. Wypieki przemysłowe różnią się pod względem składu od domowych odpowiedników — między innymi za sprawą konserwantów zapobiegających psuciu. Warto pamiętać, że mówimy tutaj o produktach przechowywanych w temperaturze pokojowej. Chleb umieszczony w lodówce może wytrzymać dłużej (o czym za chwilę).

 

Sposób przechowywania jest istotny

To, jak długo pieczywo pozostanie zdatne do spożycia, zależy w dużej mierze od sposobu przechowywania. Na co warto zwrócić uwagę? Chleb psuje się najszybciej w warunkach ciepła i wilgoci. Dobrym rozwiązaniem jest zatem umieszczenie go w temperaturze pokojowej (lub niższej) oraz w szczelnym opakowaniu — doskonale sprawdzą się tutaj foliowe woreczki. Możesz go również włożyć do lodówki. Zwróć jednak uwagę na to, by w opakowaniu nie było wilgoci, a sam woreczek był szczelnie zamknięty. W przeciwnym razie chleb wyschnie szybciej.

 

Jak psuje się chleb?

Oznaki tego, że pieczywo straciło przydatność do spożycia, są dość oczywiste. Chleb, nawet gdy jest przechowywany w odpowiednich warunkach, ostatecznie wyschnie i stanie się czerstwy. Alternatywą jest charakterystyczna pleść, która pojawia się, gdy bochenek narażony jest kombinację wilgoci i wysokiej temperatury. Spożycie takiego produktu jest niebezpieczne dla zdrowia.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie. Zachęcamy również do kontaktu w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.